Jednym z rozstrzygnięć sądu rozwodowego jest kwestia uregulowania kontaktów rodziców z dzieckiem. Niezależnie bowiem od władzy rodzicielskiej rodzice i ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktu.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje te kwestie w art. 58. Sąd musi jednak brać pod uwagę również przepisy obowiązującej w kraju od dnia 7 lipca 1991 r., Konwencji o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r. ( Dz.U. z 1991 r., nr 120, poz. 526). Jednakże, na zgodny wniosek stron sąd może odstąpić od regulowania kontaktów w wyroku rozwodowym.
Dzieje się tak w sytuacjach, gdy rodzice pomimo faktu rozpadu małżeństwa są w stanie współpracować ze sobą w kwestiach dotyczących dziecka i na bieżąco ustalać grafik kontaktów z dzieckiem.
Niezależnie jednak czy kwestia ta będzie przedmiotem sentencji wyroku sądowego czy też efektem porozumienia stron – zawsze ustalając kontakty rodzica z dzieckiem należy kierować się interesem dziecka jako wartością nadrzędną, a zatem zapewnieniem dziecku prawidłowego rozwoju i poczucia bezpieczeństwa poprzez ustalenie odpowiedniej do jego potrzeb formy oraz częstotliwości kontaktów.
Orzecznictwo w sprawach dotyczących kontaktów z dzieckiem jest bardzo bogate. Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa kilka bardziej szczegółowych zagadnień dotyczących przedmiotowej materii.
Zakres
Dlaczego My?
W Kancelarii Adwokackiej Smok i Partnerzy wiemy, że do każdej sprawy należy podejść indywidualnie. Rozumiemy, że często sprawy są wieloaspektowe i wymagają multidyscyplinarnej wiedzy, zarówno z obszaru różnych dziedzin prawa jak i dziedziny przedmiotowej. Dlatego posiadamy wieloosobowy zespół specjalistów o wzajemnie zazębiających się i uzupełniających kompetencjach.
Naszą mocną stroną jest indywidualne i uczciwe podejście do Klienta. Do każdej sprawy, bez względu na jej przedmiot czy wartość, przykładamy taką samą wagę. Prowadzimy sprawy unikając zbędnych kosztów postępowania i zawiłości proceduralnych, dążąc do sprawnego i efektywnego rozwiązania problemów Klienta.