W sytuacji konfliktu między rodzicami na tle wykonywania władzy rodzicielskiej albo też uregulowania kontaktów pomiędzy rodzicem a dzieckiem, może dojść do sporu co do tego, z kim dziecko powinno przebywać. Taki spór może przybrać formę sytuacji, w której jeden z rodziców nie chce „oddać” drugiemu rodzicowi dziecka po zakończonych kontaktach, czy też na przykład po powrocie z wakacji. Spór taki może również wyglądać inaczej, a mianowicie możemy mieć do czynienia z przypadkiem, kiedy wbrew woli jednego rodzica, drugi po prostu odbiera dziecko np. ze żłobka, przedszkola czy szkoły i zabiera do swojego miejsca zamieszkania. W takich sytuacjach możemy mieć do czynienia z tzw. uprowadzeniem rodzicielskim. Jeśli masz wątpliwość, czy Twoja sytuacja może zostać zakwalifikowana jako uprowadzenie rodzicielskie, sugerujemy zasięgnięcie porady specjalisty z zakresu prawa karnego rodzinnego.
Kiedy ma miejsce uprowadzenie rodzicielskie?
Jaka jest procedura postępowania w przypadku uprowadzenia rodzicielskiego?
W sprawach na styku prawa karnego i rodzinnego, kiedy stwierdzisz, że Twoje dziecko zostało uprowadzone, w pierwszej kolejności zasadnym jest podjęcie próby negocjacji z drugim rodzicem. Negocjacje takie możesz prowadzić samodzielnie lub przez pełnomocnika. Wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów z zakresu prawa rodzinnego i karnego wskazuje na to, że przystąpienie do negocjacji jest optymalne, jako że w ich wyniku może dojść do szybkiego rozwiązania konfliktu. Co więcej, porozumienie między rodzicami pozwala uniknąć niejednokrotnie dramatycznych sytuacji, w których to dziecko będzie narażone na traumatyczne doświadczenia. Niemniej jednak, aby doszło do porozumienia, konieczne jest, aby to obie strony wykazały się pewną dozą dobrej woli.
Jeśli próba negocjacji nie przyniesie pożądanego skutku, z naszego doświadczenia wynika, że dobrym rozwiązaniem jest działanie dwutorowe – zarówno na gruncie prawa karnego, jak i na gruncie prawa rodzinnego.
- Można więc złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uprowadzenia dziecka podając jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia, ale również kwestii związanych z prawnym uregulowaniem władzy rodzicielskiej, pieczy, kontaktów, itd.. Jeżeli istnieje zagrożenie zdrowia lub życia dziecka, należy to koniecznie wskazać w zawiadomieniu,
- Można również złożyć wniosek do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej. Wówczas zostanie zainicjowane postępowanie, w którym sąd wydaje postanowienie, w którym zobowiązuje drugiego rodzica lub inną osobę nieuprawnioną, do wydania dziecka w ściśle określonym terminie. Jeśli dziecko nie zostanie wydane rodzicowi uprawnionemu w zakreślonym przez Sąd terminie, wówczas sąd zleca kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka.
Należy pamiętać, że samo złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa nie spowoduje, że Policja dziecko odbierze w trybie natychmiastowym. Jeśli nie występuje zagrożenie dla zdrowia czy życia dziecka, Policja nie przystąpi do przymusowego odebrania dziecka rodzicowi nieuprawnionemu.