Sfera seksualna to niezwykle wrażliwa sfera w naszym życiu. Zasadniczo zakładamy, że nie zdarzą nam się żadne sytuacje, które godziłyby w nią. Niestety, czasem takie traumatyczne zdarzenia mają miejsce. Bywa również i tak, że w konflikcie rozwodowym, czy w sprawach dotyczących władzy rodzicielskiej lub kontaktów, pojawiają się zarzuty odnoszące się do wolności seksualnej
i obyczajności. Jak postąpić zatem, gdy jesteśmy ofiarami napaści seksualnej, czy też kiedy pojawiają się takie zarzuty pod naszym adresem? Z naszego doświadczenia wynika, że każda sprawa jest inna i warto skorzystać z porady specjalisty prawnika.
Jakie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności reguluje Kodeks karny?
Kto może popełnić przestępstwo zgwałcenia i co to jest inna czynność seksualna?
Zgwałcenie należy do kategorii przestępstw powszechnych, to znaczy, że sprawcą może być każdy, bez względu na płeć, preferencje seksualne – osoba heteroseksualna, biseksualna lub homoseksualna, czy łączący strony węzeł małżeński.
Z uwagi na okoliczność, iż obcowanie płciowe może przybrać różne formy, nie sposób wskazywać konkretne zachowania, które można kwalifikować jako zgwałcenie, należy jedynie wskazać, że przestępstwo zgwałcenia może mieć miejsce tylko w sytuacji, gdy nie wystąpiło skuteczne zezwolenie osoby uprawnionej na określone zachowanie sprawcy. Zatem brak zgody na zachowanie sprawcy będzie powodować, że doszło do przestępstwa zgwałcenia.
Artykuł 197 Kodeksu karnego przewiduje także odpowiedzialność za doprowadzenie osoby do poddania się innej czynności seksualnej oraz doprowadzenie do wykonania innej czynności seksualnej. Inna czynność seksualna to zachowanie polegające na kontakcie cielesnym sprawcy
z pokrzywdzonym lub przynajmniej na cielesnym i mającym charakter seksualny zaangażowaniu ofiary. Można na przykład wskazać, że dotykanie piersi pokrzywdzonej ma charakter związany ze sferą życia płciowego i niewątpliwe narusza jej wolność seksualną.