W coraz szerszym zakresie tzw. sprawy rodzinne mają charakter międzynarodowy. Dzieje się tak z tego powodu, że bądź to zawieramy małżeństwa z obcokrajowcami, rodzice i dzieci miewają miejsca zamieszkania w różnych krajach, albo po prostu obcokrajowcy mieszkają w Polsce i mają tutaj sprawy rodzinne, które trafiają do sądu.
Sprawy małżeńskie
Jak wygląda rozwód z elementem międzynarodowym?
Jurysdykcja krajowa, czyli uprawnienie danego sądu do rozpoznania sprawy w sprawach małżeńskich, tj. dotyczących m.in. rozwodu, separacji czy unieważnienia małżeństwa została uregulowana
w rozporządzeniu Rady (UE) nr 2019/1111 z dnia 25 czerwca 2019 r. (potocznie zwanym rozporządzeniem Bruksela II ter), przepisach Kodeksu postepowania cywilnego oraz w umowach międzynarodowych.
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się przy tym w przypadku małżonków niemieszkających na terenie Unii Europejskiej.
Zgodnie z art. 3 rozporządzenia Bruksela II ter, w sprawach rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa właściwe są sądy państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na którego terytorium:
– oboje małżonkowie mają miejsce zwykłego pobytu,
– oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce zwykłego pobytu, pod warunkiem, że jedno z nich nadal w tym miejscu przebywa,
– strona przeciwna ma miejsce zwykłego pobytu;
– w przypadku wspólnego pozwu lub wniosku jedno z małżonków ma miejsce zwykłego pobytu;
– powód lub wnioskodawca ma miejsce zwykłego pobytu, jeżeli przebywał tam przynajmniej od roku bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku;
– powód lub wnioskodawca ma zwykły pobyt, jeżeli przebywał tam przynajmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed wniesieniem pozwu lub wniosku, i jest obywatelem tego państwa członkowskiego.
Ponadto, zawsze właściwy do rozpoznania sprawy o rozwód będzie sąd tego z państw członkowskich, którego obywatelstwo posiadają oboje małżonkowie.