Kodeks postępowania cywilnego reguluje zasady postępowania gospodarczego. Postępowanie to charakteryzuje się dużo większym formalizmem niż tak zwane postępowanie zwykłe, z czego należy sobie zdawać sprawę. Niemniej jednak o sporze gospodarczym nie mówimy tylko w sytuacji gdy sprawa skierowana jest na drogę postępowania sądowego. Postępowanie sądowe to ostateczność, której można uniknąć w wielu wypadkach, w szczególności w sprawach mniej skomplikowanych. Niemniej jednak jest to ewentualność, na która należy się przygotować i w tym celu warto, aby w Twojej firmie były wprowadzone odpowiednie procedury, które zapewnią, że w wypadku konieczności brania udziału w postępowaniu sądowym, będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko, co możliwe, aby takie postępowanie zakończyło się korzystnym dla Ciebie rozstrzygnięciem.
Z doświadczenia adwokatów i radców prawnych działających w ramach Kancelarii Prawnej Smok wynika, że najgorszym rozwiązaniem jest udawanie, że spór nie istnieje, kiedy w sposób oczywisty jest inaczej. Wiele razy spotykaliśmy się z sytuacją, w której nierzetelny kontrahent, który nie uregulował należności z tytułu faktury po prostu urywał kontakt, przestawał odbierać telefon i odpowiadać na maile. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zaangażowanie w sprawę sąd i komornika, co po pierwsze jest procesem długotrwałym, ale i kosztownym. Zawsze więc warto spróbować dojść do porozumienia z kontrahentem i ustalić sposób rozwiązania zaistniałej sytuacji, który będzie korzystny dla obu stron.
Powyższe nie znaczy, że zawsze będzie Ci się opłacało za wszelką cenę dążyć do uniknięcia postępowania sądowego. Wręcz przeciwnie. Każdorazowo przy ocenie danej sytuacji należy przeanalizować, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie bardziej korzystne i je wybrać. O ile postępowanie sądowe wiąże się z pewnymi ryzykami, o tyle ryzyka te można zminimalizować, jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz się do tego postępowania, tj. w szczególności przygotujesz odpowiednią dokumentację i dowody na poparcie Twoich twierdzeń. Jest to szczególnie istotne w wypadku, kiedy mamy do czynienia z postępowaniem gospodarczym, które nakłada na strony szereg obowiązków. Jakie to będą dowody i dokumentacja? To zależy od sprawy. Zawsze przed wstąpieniem do postępowania, warto skonsultować się z ekspertem, który specjalizuje się w sporach gospodarczych i będzie w stanie wskazać Ci najlepszą dla Ciebie ścieżkę postępowania.