Niby proste pytanie, a odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista. Bardzo często zdarza się, że w stosunkach gospodarczych jedna ze stron przedstawia drugiej swój wzór umowy i wymaga jego podpisania. Natomiast druga strona, w zaufaniu do kontrahenta podpisuje umowę o takiej właśnie treści. Strony działają na tym etapie w obustronnym zaufaniu, wiele kwestii ustalanych jest ustnie, albo też strony dochodzą do wniosku, że podpiszą jakąkolwiek umowę, żeby tylko mieć jakiś papier, bo na przykład księgowa dopomina się o to, a szczegóły współpracy zostaną ustalone w trakcie realizacji umowy.
Powyższa praktyka jest powszechna, jednakże z punktu widzenia ekspertów z Kancelarii Prawnej Smok, jest ona ryzykowna. Co więc proponujemy w zamian? W momencie, w którym przychodzi Ci zawrzeć jakąś umowę, skontaktuj się z prawnikiem, który będzie Ci towarzyszył w tym procesie, wskaże ci możliwości, z których prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy oraz zwróci uwagę na ryzyka, które niejednokrotnie nie są tak oczywiste jakby się to wydawało.
Pomoc prawnika ma zapewnić Ci bezpieczeństwo. Przepisy polskiego prawa są zawiłe i częstokroć materia objęta prostą umową regulowana jest przepisami znajdującymi się w różnych aktach prawnych. W Kancelarii Prawnej Smok działają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy zajmują się redagowaniem i opiniowaniem umów na co dzień. Niejedno już widzieli i płynnie poruszają się w przepisach, zapewniając, aby treść umowy nie była z nimi sprzeczna. Co więcej, w naszej praktyce kładziemy nacisk na to, aby to Tobie zapewnić największe możliwe bezpieczeństwo i dbać o interesy Twojego biznesu. Oznacza to przede wszystkim indywidualne podejście do każdej umowy. Stawiamy sprawę jasno: nie ma dwóch takich samych sytuacji i nawet jeśli istnieją miedzy nimi jakieś analogie, to to, co się sprawdziło u Twojego kolegi, w Twoim biznesie może odnieść odwrotne skutki. Dlatego z dużą niechęcią podchodzimy do jakichkolwiek „wzorów” umów. Poddajemy w wątpliwość to, że jakieś postanowienia umów są „standardowe”. Jeśli masz się związać treścią umowy, to powinna ona spełniać Twoje oczekiwania. Oczywistym jest przy tym dla nas, że treść umowy zazwyczaj jest wynikiem negocjacji dwóch kontrahentów, w których obie strony czynią sobie pewne ustępstwa. Zdajemy sobie sprawę więc, że zdarzają się sytuacje, w których decydujesz się na pewne ryzyko związane z niekorzystnymi postanowieniami umowy po to, by osiągnąć cel biznesowy. W takich wypadkach w pierwszej kolejności stawiamy na to, abyś zrozumiał i zdawał sobie sprawę z tego, na jakie ryzyka się decydujesz, aby Twoja decyzja została podjęta z pełną świadomością jej skutków.