Zaryzykujemy stwierdzenie, że każdy z nas przynajmniej raz w żartach komuś groził. Żarty kończą się jednak, gdy słyszane słowa wzbudzają w ich adresacie obawę popełnienia przestępstwa na jego szkodę. Często stosowane groźby mogą natomiast przerodzić się w stalking. Ten ostatni może przybrać jednak wiele form, a niechciane prezenty i setki głuchych telefonów mogą wzbudzić u pokrzywdzonego jeszcze większą obawę niż groźby wypowiedziane wprost. W naszej praktyce spotykamy się często z sytuacjami, w których słowa wypowiedziane w emocjach, stają się podstawą do wszczęcia postępowania karnego. Szczególnie w sytuacjach konfliktowych, na przykład w wypadku trwania postępowania rozwodowego, czy sporów rodzinnych, bardzo łatwo jest dopuścić do sytuacji, w której emocje wymkną się spod kontroli. Niezależnie od tego, czy zostałeś oskarżony o groźby lub stalking, czy też obawiasz się, że jesteś obiektem tych przestępstw, Kancelaria Prawna Smok jest gotowa Ci pomóc.
Czy każda groźba jest karalna?
Czym się różni groźba karalna od groźby bezprawnej?
Kodeks karny nie zna pojęcia groźby karalnej. Potocznie pod tym określeniem rozumiane jest kodeksowe pojęcie „groźby”, które zostało opisane powyżej. Pojęcie groźby bezprawnej jest natomiast szersze i mieści się w nim zarówno sama groźba karalna, jak i groźba:
• spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna (chyba, że ma ona celu jedynie ochronę naruszonego prawa);
• rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej.
Stosowanie gróźb bezprawnych może stanowić przestępstwo. Stanie się tak, jeżeli sprawca wystosuje ją w celu zmuszeni innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia.