Chcąc dobrowolnie poddać się odpowiedzialności musisz złożyć wniosek, jeszcze zanim wniesiono akt oskarżenia. Skorzystanie z tej instytucji jest dobrowolne i zainicjowanie postępowania w tym zakresie zależy od Ciebie, o czym organ powinien Cię pouczyć. Natomiast organ nie może Cię zmusić do tego, abyś złożył stosowny wniosek.
Wniosek o wyrażenie zgody na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności należy złożyć do finansowego organu postępowania przygotowawczego. Co istotne, wniosek ten należy złożyć przed wniesieniem przez ten organ aktu oskarżenia do sądu. Po tym terminie, skorzystanie z instytucji DPO nie będzie możliwe. Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie opłacenia zaległych podatków, kosztów postępowania oraz grzywny. Złożony poprawnie wniosek, bez żadnych braków formalnych, wszczyna odpowiednią procedurę, oznacza to, że organ oceni Twój wniosek i może przekazać go do Sądu lub nie. Organ nie jest zobowiązany do tego, by się przychylić do Twojego wniosku. Jeśli jednak tego nie zrobi, musi wydać stosowne orzeczenie, od którego będziesz mógł się odwołać. Jeśli organ przychyli się do Twojego wniosku, przekaże go do Sądu.
W kolejnym etapie, wniosek będzie poddany ocenie Sądu. Jeśli Sąd uzna wniosek za zasadny, wyda wyrok, w którym wyrazi zgodę na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. W innym wypadku, zwróci sprawę do organu, który prawdopodobnie złoży do sądu akt oskarżenia i sprawa potoczy się normalnym trybem.
Procedura dobrowolnego poddania się odpowiedzialności na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego jest więc dość skomplikowana, dlatego sugerujemy skorzystanie z pomocy profesjonalisty z zakresu prawa karnego dla biznesu, który biegle porusza się w przepisach, ale zna też realia prowadzenia działalności gospodarczej i będzie w stanie doradzić Ci na każdym etapie tego postępowania.