Stosowanie przemocy domowej pozostaje aktualnym problemem niezależnie od statutu społecznego osób zaangażowanych w ten proceder. Długotrwała przemoc domowa może zostać uznana za znęcanie się, jednak nawet jednorazowe pobicie może doprowadzić do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej, dlatego warto jak najszybciej reagować na każdy przejaw agresji, czy też przemocy. Niezależnie jednak od tego, czy w Twoim wypadku chodzi o długotrwałą przemoc domową czy też jednorazowe zdarzenie pobicia, warto skorzystać z pomocy prawnika, który w sposób kompleksowy przedstawi Ci, jakie są możliwości działania i jakie drogi są dla Ciebie dostępne. Dotyczy to zarówno osoby, wobec której stosowana była przemoc, jak również osoby, która została posądzona o bycie sprawcą takiej przemocy.
Czym się różni przemoc fizyczna od pobicia?
Jakie są rodzaje uszczerbku na zdrowiu?
W prawie karnym wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje uszczerbku na zdrowiu:
- Ciężki – polega on na spowodowaniu u drugiej osoby najpoważniejszych obrażeń, które zostały wprost wymienione w ustawie;
- Średni – polega na innym naruszeniu czynności narządu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia na czas dłuższy niż 7 dni;
- Lekki – polega na innym naruszeniu czynności narządu ciała lub spowodowaniu rozstroju zdrowia na czas krótszy niż 7 dni.
Zakwalifikowanie wyrządzonej szkody do jednego z powyższych rodzajów uszczerbku pozostaje kluczowe dla rozstrzygnięcia sprawy karnej. Z tego też względu niezwykle ważne jest, aby osoba dotknięta przemocą niezwłocznie uzyskała pomoc lekarską i poddała się obdukcji, co umożliwi późniejsze wykazanie na przykład przed sądem, z jakim uszczerbkiem na zdrowiu wiązało się działanie sprawcy. Brak takiej dokumentacji może okazać się kluczowy dla uzyskaniu przez domniemanego sprawcę wyroku uniewinniającego.