Blog Kancelarii Adwokackiej Smok i Partnerzy
Pomoc prawna dla lekarzy
Lekarze w codziennej praktyce zawodowej mierzą się z licznymi wyzwaniami natury prawnej. Z prawem jest natomiast podobnie jak ze zdrowiem: lepiej zapobiegać niż leczyć. To dlatego lekarze powinni korzystać z pomocy prawnej także aby zminimalizować grożące im ryzyko odpowiedzialności a nie zasięgać porad tylko, gdy to ryzyko się zmaterializuje.
Spis treści:
- Co obejmuje pomoc prawna dla lekarzy?
- Dlaczego lekarz potrzebuje pomocy prawnej?
- Kim jest adwokat lekarza?
- Jak Kancelaria Prawna Smok może pomóc pielęgniarkom i położnym?
- Co obejmuje pomoc prawna dla lekarzy?
Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność lekarską jest ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wspomniana ustawa stanowi jednak jedynie zarys prawny wykonywania zawodu. Pomoc prawna dla lekarzy obejmuje zatem oczywiście udzielanie porad prawnych z tego zakresu, jednak nie ogranicza się do niego. Zawód lekarza wykonywany jest przez wiele ustaw składających się na szeroko rozumiane prawo medyczne, ale także liczne przepisy regulujące odpowiedzialność cywilną, karną, zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz świadczenia pracy.
Pomoc prawna dla lekarzy obejmuje zarówno udzielanie doraźnych porad prawnych, reprezentację w postępowaniach sądowych (zwłaszcza w zakresie błędu medycznego), prowadzenie szkoleń, jak i stałą obsługę indywidualnych praktyk.
- Dlaczego lekarz potrzebuje pomocy prawnej?
Adwokaci i radcowie prawni tworzący zespół Kancelarii Prawnej Smok posiadają znaczne doświadczenie w dbaniu o interesy prawne lekarzy. Z poczynionych przez nas obserwacji wynika, że najczęściej lekarze potrzebują pomocy prawnej, gdy w grę wchodzą:
- Tajemnica lekarska lub ochrona danych osobowych – tajemnica lekarska to fundament zaufania między lekarzem a pacjentem. Lekarze potrzebują wsparcia w kwestiach związanych z ochroną danych medycznych, dostępem do dokumentacji oraz przestrzeganiem przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej.
- Oskarżenia o naruszenia praw pacjenta lub o błąd medyczny – za naruszenie zasad wykonywania zawodu lekarz może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną, cywilną lub karną.
- Prawa i obowiązki lekarza – Lekarz jest zobowiązany do przestrzegania wszelkich obowiązków określonych w aktach prawnych, takich jak ustawa o zawodzie lekarza, ustawa dotycząca praw pacjenta, czy ustawa o działalności leczniczej, a także w wielu aktach wykonawczych wydanych na ich podstawie. Ze względu na skomplikowaną naturę obowiązujących przepisów oraz ich dynamiczne modyfikacje, kwestie medyczne zdecydowanie wymagają wsparcia ze strony specjalistów w dziedzinie prawa.
- Kim jest adwokat lekarza?
Adwokat lekarza, to osoba, która pozwoli lekarzowi skupić się na tym co do niego należy tj. na ratowaniu życia i zdrowia pacjentów. Adwokat lekarza to specjalista z zakresu prawa medycznego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa pracy a także prawa karnego. To bardzo obszerny katalog przepisów, przez co najczęściej pod pojęciem adwokata lekarza kryje się cały zespół wyspecjalizowanych prawników, których aktywność zależy od sedna problemu, z którym w danej chwili mierzy się lekarz.
- Jak Kancelaria Prawna Smok może pomóc lekarzom?
Kancelaria Prawna Smok to zespół adwokatów i radców prawnych posiadających wąskie i wzajemnie uzupełniające się specjalizacje. Członkowie naszego zespołu są specjalistami z zakresu prawa medycznego, prawa cywilnego, prawa karnego i prawa pracy. Sprawia to, że Kancelaria Prawna Smok może świadczyć kompleksowe usługi prawne na rzecz lekarzy. Oferujemy pomoc prawną dostosowaną do specyfiki pracy medycznej, zapewniając szybkie i precyzyjne opracowanie odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.