Blog Kancelarii Adwokackiej Smok i Partnerzy
EDM w chmurze – możliwości optymalizacyjne dla podmiotów leczniczych
Od 1 stycznia 2023 r. tego roku finansowanie świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w zakresie Podstawowej Opieki Medycznej (POZ), będzie uzależnione od raportowania zdarzeń medycznych na platformę P1 i w konsekwencji wykorzystania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM). Zmiana ta jest podyktowana strategią działania Ministerstwa Zdrowia, zmierzającą zapewnienie wyższego poziomu informatyzacji całego systemu ochrony zdrowia. Zgodnie z publikowanymi doniesieniami, w perspektywie najbliższych lat, platforma P1 ma stała się wyłącznym źródłem danych do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej.
W kontekście informatyzacji działalności podmiotu leczniczego, w tym prowadzenia dokumentacji elektronicznej, wartym rozważenia jest techniczny aspekt zabezpieczenia danych wytwarzanych w podmiocie oraz danych zewnętrznych przetwarzanych przez placówkę medyczną. Rozwiązaniem, które w sektorze zdrowotnym w ostatnich miesiącach zyskuje coraz więcej zwolenników jest korzystanie z chmury obliczeniowej.
Wprowadzenie do podmiotu leczniczego prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w chmurze, ma na celu usprawnienie procesów związanych z raportowaniem zdarzeń medycznych i zapisywaniem dokumentacji.
Usługa ta pozwala na to, aby w celach gromadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej pacjentów nie było konieczności wykorzystywania zasobów danej placówki medycznej. Takie rozwiązanie sprzyja optymalizacji procesów w prowadzonym podmiocie. Ponadto, w związku z lawinowo rosnącym zakresem prowadzonej dokumentacji umożliwia bardziej sprawne gospodarowanie dysponowaną przestrzenią oraz zarząd. Kluczowe są również możliwości systemu chmurowego, dzięki któremu możliwe jest zapewnienie większego bezpieczeństwo ochrony przetwarzanych danych.
Autor: aplikant radcowski Małgorzata Bernatek