Usługi Kancelarii
Prawo cywilne – usługi
Codziennie każdy z nas wykorzystuje w praktyce dorobek prawa cywilnego. Niemal wszystkie podejmowane przez nas czynności mogą zostać zakwalifikowana jako oświadczenie woli lub oświadczenie wiedzy. Każdy nasz krok może być oceniany przez pryzmat prawa cywilnego. Część z tych kroków może być błaha, jednak część z nich wymaga zasięgnięcia porady Kancelarii specjalizującej się w prawie cywilnym.
Spis treści:
- Czym jest prawo cywilne?
- Co jest źródłem prawa cywilnego?
- Jakie są działy prawa cywilnego?
- Jakie są cechy prawa cywilnego?
- Podstawowe zasady prawa cywilnego
- Jak Kancelaria Prawna Smok może pomóc w zakresie prawa cywilnego?
- Czym jest prawo cywilne?
Prawo cywilne jest jedną z najważniejszych gałęzi prawa. Reguluje stosunki pomiędzy podmiotami prawa prywatnego, a więc pomiędzy osobami fizycznymi, osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Prawo cywilne uznawane jest za trzon prawa prywatnego,
Prawo cywilne określa sytuację prawną podmiotów i przedmiotów stosunków cywilnoprawnych, a także prawa i obowiązki stron tychże stosunków.
- Co jest źródłem prawa cywilnego?
Głównym źródłem prawa cywilnego jest ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku kodeks cywilny, jednak równolegle z nim wymienia się także kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wynika to z systematyki prawa cywilnego i wyróżnianych w jego ramach działów. Niektórzy teoretycy prawa cywilnego wskazują jako źródło norm prawnych także szereg ustaw szczególnych. W tym miejscu nie sposób wymienić je wszystkie, jednak należy wspomnieć chociażby takie akty prawne jak:
- ustawa o księgach wieczystych i hipotece
- prawo wekslowe
- prawo czekowe
- prawo własności przemysłowej
- ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- Jakie są działy prawa cywilnego?
Klasyczny podział prawa cywilnego wywodzi się z czasów Cesarstwa Rzymskiego i nazywany jest systematyką pandektową. Teoretycy prawa wyróżniają pięć klasycznych działów prawa cywilnego:
– część ogólną prawa cywilnego, która reguluje zagadnienia wspólne dla wszystkich działów;
– prawo rzeczowe, które reguluje władanie nad rzeczami i nieruchomościami;
– prawo zobowiązań, obejmujące normy prawne dotyczące formy wymiany dóbr i świadczenia usług;
– prawo spadkowe, normujące rozporządzanie majątkiem na wypadek śmierci
– prawo rodzinne, regulujące stosunki osobowe i majątkowe wewnątrz rodziny.
Przytoczony podział prawa cywilnego przetrwał do czasów współczesnych i przejawia się zwyczajowym podziałem krajowych kodeksów cywilnych na pięć ksiąg, których tytuły odpowiadają nazwom działów. Polski system prawny, w tym przypadku stanowi mały wyjątek, ponieważ obowiązujący kodeks cywilny dzieli się na cztery księgi obejmujące pierwsze cztery klasyczne działy prawa cywilnego. Ostatni dział tj. prawo rodzinne, jak już wspomniano zostało uregulowane w odrębnym akcie prawnym rangi ustawowej.
- Jakie są cechy prawa cywilnego?
Podstawową cechą wyróżniająca prawo cywilne na tle innych gałęzi prawa jest równorzędna pozycja stron stosunków prawnych. W przeciwieństwie do np. prawa administracyjnego nie występuje element władczy przejawiający się w uprzywilejowanej pozycji organu władzy publicznej. Na gruncie prawa cywilnego każdy podmiot jest sobie równy i posiada te same prawa i obowiązki.
Prawo cywilne dotyczy zarówno stosunków majątkowych (odnoszących się do wartości ekonomicznej), jak i niemajątkowych (w zakresie dóbr nieposiadających interesów natury ekonomicznej).
- Podstawowe zasady prawa cywilnego
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że każdy prawnik zapytany o jedną podstawową zasadę prawa cywilnego wskazałby na inną regułę. Wynika to z ilości istotnych zasad ogólnych wpływających na funkcjonowanie całego systemu prawa cywilnego. Naszym zdaniem do podstawowych zasad prawa cywilnego zaliczyć można:
– zasadę autonomii woli, która oznacza iż każdy podmiot prawa cywilnego może kształtować stosunki prawne w granicach prawa, ale według własnego uznania;
– zasadę równości wobec prawa, przejawiającą się w stwierdzeniu, że prawo cywilne pozostaje równe dla każdego podmiotu prawa cywilnego;
– zasadę rozkładu ciężaru dowodu, w myśl której to osoba, która wywodzi z danego faktu skutki prawne musi ten fakt udowodnić;
– zasadę domniemania dobrej wiary, polegającej na przyjęciu, że działanie w złej wierze wymaga udowodnienia, przez co w sytuacjach wątpliwych przyjmuje się istnienie dobrej wiary.
- Jak Kancelaria Prawna Smok może pomóc w zakresie prawa cywilnego?
Kancelaria Prawna Smok to zespół adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w wybranych działach prawa cywilnego. Od wielu lat Kancelaria świadczy kompleksowe usługi z zakresu prawa rodzinnego i prawa zobowiązań. W zależności od przedmiotu Państwa problemu, pomocy udzieli adwokat lub radca prawny posiadający największą wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie prawa cywilnego. Nasi specjaliści gotowi są udzielić porady prawnej, sporządzić opinię prawną, reprezentować Państwa na etapie sporu przedsądowego, ale także bronić Państwa racji w toku postępowania cywilnego.