Blog Kancelarii Prawnej Smok

Prawne podróże po świecie – Cypr

utworzone przez | 03.06.2022 | blog, Finanse, Prawo bankowe

Boska wyspa Afrodyty, gdyż tak jest nazywane to państwo, jest położona na wyspie Cypr, która znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Libanu, Syrii, Turcji. Największymi miastami są Nikozja (stolica) i Limassol. Cypr jest podzielony na 6 dystryktów – Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos. Rdzenna ludność wyspy to Grecy (77%) i Turcy (18%). Jeśli chodzi o panującą tu wiarę, to najwięcej jest wyznawców religii prawosławnej aż 71,8%, na drugim miejscu plasuje się islam 25,3%. Katolików jest tu tylko 1,3%. Cypryjczycy to pogodny i gościnny naród. Cypr jest niezwykle urokliwym miejscem. Wyspa zachwyca wspaniałymi plażami, starożytnymi ruinami, zjawiskowymi górami. Najpiękniejszymi atrakcjami, jakie możemy zwiedzić są m. in. Słone Jezioro Salt Lake w Larnace, Skała Afrodyty, Góry Troodos, Wodospad Millomeris, Kanion Avakas. 

Poza wspaniałymi atrakcjami turystycznymi Cypr oferuje również możliwość uniknięcia nadmiernych obciążeń podatkowych nakładanych na osoby fizyczne w kraju ich rezydencji. Emigracja podatkowa do Cypru może okazać się niezwykle interesującą opcją dla prowadzenia swojej działalności gospodarczej, chociażby ze względu na to, że wystarczy spędzić w kraju 60 dni w ciągu roku. Wyprawę na wyspę trzeba zacząć od ustalenia istotnych kroków, poprzez które udoskonalone zostaną zobowiązania podatkowe. 

 1. Znalezienie nieruchomości na obszarze wyspy.
  Na sam początek należy zainteresować się kupnem bądź wynajmem apartamentu lub domu. Nie ma żadnego znaczenia za jaką kwotę zostanie nabyta dana nieruchomość. Osoby z Unii Europejskiej nie mają żadnego limitu dotyczącego ilości nabywanych nieruchomości, to znaczy, że można nabyć tyle apartamentów bądź domów ile potrzebuje dana osoba. Co do najmu, należy wynajmować nieruchomość przez co najmniej 5 lat, aby zachować cypryjską rezydencję. Najtańsze obiekty możemy znaleźć w Larnace, najdroższe w Limassol i Nikozji.
   
 2. Podłączenie mediów.
  Gdy dojdzie do finalizacji transakcji zakupu/najmu nieruchomości, kolejnym krokiem będzie podłączenie wody oraz prądu. Oczywiście wiąże się to z tym, iż należy zarejestrować media na swoje nazwisko (później będzie to niezwykle potrzebne w celu potwierdzenia swojego pobytu na Cyprze). Kaucja za podłączenie wody i prądu razem wynosi 400 €. Media można opłacić w urzędzie bądź kartą. Można skorzystać także z pomocy kancelarii przy tej czynności dzięki zawarciu odpowiedniego pełnomocnictwa.
   
 3. Umówienie wizyty w urzędzie emigracyjnym.
  Należy udać się do urzędu emigracyjnego, aby ustalić datę spotkania do uzyskania karty rezydenta. Czas oczekiwania na spotkanie to około 2 miesiące. Co warte zaznaczenia, nie ma możliwości przełożenia wizyty, to od nas wymaga się dyspozycyjności ze względu na to, że to my ubiegamy się o rezydencję. Pracownicy urzędu potrafią być bardzo podejrzliwi i jeśli nie spełnimy wymagań mogą odrzucić wniosek.
   
 4. Dokumenty potrzebne do ustalonej wizyty w urzędzie.
  1. Umowa o pracę lub samozatrudnienie
   Jedna z powyższych umów będzie potrzebna podczas wizyty w urzędzie imigracyjnym.
   Co ważne, dochód w postaci kwoty do 19500 € rocznie jest całkowicie zwolniony z podatku w urzędzie podatkowym.
  2. Rejestracja u ubezpieczyciela (odpowiednik ZUS-u)
   Po dokonanej rejestracji dostaniemy numer ubezpieczenia, który jest niezbędny podczas wizyty w urzędzie emigracyjnym. Przyszły rezydent będzie zobligowany do uiszczania co miesiąc składki na ubezpieczenie. Można ją uregulować przez Internet lub na miejscu. Niestety, ale internetowa płatność jest wyłącznie w języku greckim, natomiast dokonanie opłaty na miejscu jest możliwe tylko gotówką i wiąże się z długim pobytem w kolejce. Comiesięczna składka musi być wnoszona przez najbliższe 5 lat bez jakichkolwiek przerw w płatnościach. W przeciwnym razie można stracić wiarygodność, która jest niezbędna do utrzymania rezydencji.
 5. Wizyta w urzędzie emigracyjnym.
  Przedstawiamy wszystkie umowy, które zostały wspomniane wyżej, czyli umowę posiadania nieruchomości – wynajem lub na własność, umowę o pracę lub samozatrudnienie, pismo od pracodawcy potwierdzający nasze wynagrodzenie oraz wypełniony wniosek.
  Kwotą, którą będziemy musieli dodatkowo uiścić jest 20 €, które płacimy za wyrobienie zdjęć na miejscu. Jeśli wszystko zostanie rozpatrzone pomyślnie, otrzymamy dokument potwierdzający naszą podstawową rezydencję na Cyprze, tzw. „Yellow Slip”.
   
 6. Stworzenie prywatnego rachunku bankowego.
  Obowiązkowe jest posiadanie rachunku bankowego na Cyprze. Jest to potrzebne w momencie, gdyby organ podatkowy zażądał udowodnienia przebywania na wyspie. Kartę wydaną przez bank nie powinniśmy stosować za granicami Cypru.
 7. Wnioski do urzędu podatkowego.
  Osobiste stawiennictwo nie jest obligatoryjne, poprzez udzielone pełnomocnictwo kancelaria składa komplet podpisanych dokumentów.
   

Uzyskanie statusu rezydenta podatkowego Cypru w pigułce:

 • Zamieszkiwanie na Cyprze co najmniej 60 dni w roku
 • Nieprzebywanie w żadnym innym kraju dłużej niż 183 dni w roku (zbiorczo)
 • Brak rezydencji podatkowej w innym kraju
 • Zawarta umowa o pracę bądź samozatrudnienie na terytorium wyspy

Autor – Jerzy Pazdan, stażysta