Fundacja rodzinna – alternatywne dziedziczenie firmy

Do tej pory właściciele przedsiębiorstw decydowali się na darowanie albo przekazanie firm w spadku wybranej osobie, albo osobom, co umożliwiało sukcesję tylko w drugim pokoleniu. Nie mieli natomiast wpływu na dalszą przyszłość przedsiębiorstwa i zgromadzonego dzięki niemu majątkowi, przez co trudniej było zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci. Taki stan prawny zmieni
się wraz z powołaniem do życia nowej instytucji prawnej – fundacji rodzinnej.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oraz zgodnie z najnowszymi zmianami dotyczącymi regulacji prawnych, świadczymy pomoc prawną w kwestii założenia i obsługi fundacji rodzinnych. Wspomniany instrument prawny pozwoli przede wszystkim na efektywne wdrożenie dziedziczenia firm rodzinnych, a ponadto zatrzymanie kapitału w kraju, zwiększenie potencjału krajowych inwestycji. Zgodnie z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej, fundacja rodzinna ma posiadać osobowość prawną.

Fundator ma możliwość utworzenia jej jeszcze za swojego życia w drodze oświadczenia lub poprzez sporządzenia testamentu. Po śmierci przedsiębiorcy zgodnie z jego wolą firma oraz majątek rodzinny mogą zostać przekazane fundacji rodzinnej. Beneficjentem może zostać osoba fizyczna lub organizacja pozarządowa prowadząca działalność pożytku publicznego. Jeśli chodzi o kwestie podatkowe, należy zauważyć, iż samo założenie fundacji oraz przekazanie do niej majątku będzie neutralne podatkowo.

Podatek dochodowy od osób prawnych fundacja będzie zobowiązana płacić dopiero w sytuacji przekazywania środków beneficjentom. Natomiast w aspekcie prawa spadkowego, przepisy prawa do zachowku staną się bardziej elastyczne. Fundusz założycielski fundacji rodzinnej będzie doliczany do spadku po fundatorze tylko i wyłącznie w okresie 10 lat, licząc wstecz od otwarcia spadku. Co więcej, będzie istniała także możliwość odroczenia terminu płatności zachowku czy rozłożenia go na raty.

Podejmując, decyzję o założeniu fundacji rodzinnej warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria Prawna Smok świadczy Klientom pomoc prawną podczas procesu zakładania oraz obsługi fundacji. Nasza Kancelaria zawsze będzie dążyć do wypracowania najbardziej korzystnego dla Państwa rozwiązania.

 

dziedziczenie

Dlaczego My?

W Kancelarii Prawnej SMOK wiemy, że do każdej sprawy należy podejść indywidualnie. Rozumiemy, że często sprawy są wieloaspektowe i wymagają multidyscyplinarnej wiedzy, zarówno z obszaru różnych dziedzin prawa jak i dziedziny przedmiotowej. Dlatego posiadamy wieloosobowy zespół specjalistów o wzajemnie zazębiających się i uzupełniających kompetencjach.

Naszą mocną stroną jest indywidualne i uczciwe podejście do Klienta. Do każdej sprawy, bez względu na jej przedmiot czy wartość, przykładamy taką samą wagę. Prowadzimy sprawy unikając zbędnych kosztów postępowania i zawiłości proceduralnych, dążąc do sprawnegoefektywnego rozwiązania problemów Klienta.

Ilość rozpraw

Ilość prowadzonych spraw

Prawników

Zapraszamy